• Rolling Up Our Sleeves with Barefoot Contessa

    We're an [extra]ordinary group of cookers and bakers with a love of all things Ina. We'll be blogging through the recipes in How Easy Is That? as a group posting about them on each Thursday of every month.
    • Image and video hosting by TinyPic
    • Twitter Updates

      Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

    • BB Facebook Group

      If you are a current BB member and would like to join the BB Facebook group, you must send an email including your full name and blog address to barefootbloggers@gmail.com after you make your request to join on Facebook. No one will be added without an email request.
    • Header + Avatar Design

      Image and video hosting by TinyPic
    • Advertisements

    Barefoot on a Budget Challenge: Lobster Cobb Salad Rolls!

    The vote was close, but the first Barefoot on a Budget Challenge recipe will be the Lobster Cobb Salad Rolls!

    Your Mission: Take Ina’s recipe for Lobster Cobb Salad Rolls, and make it more budget-friendly. You can …

    •Change the ingredients. (You DO NOT have to use lobster or even seafood.)

    •Change the format of the recipe (i.e. turn the sandwich into something else).

    •Change anything you like, as long as your final recipe resembles the original.

    ***Please post your Barefoot on a Budget entry by Thursday, April 30. You don’t have to include a cost comparison, but it might be interesting to post what lobster is going for at your local grocery.***

    P.S. If we have fun with this challenge, let’s go with our number two choice, the bruschetta, for May.


    3 Responses

    1. Hi everyone-

      This challenge should be fun, but I’d like to point out that if Lobster is supremely expensive in your grocery store, the best reason is that Lobster isn’t in season!! (Or you live in a landlocked area)

      Granted, it’s still expensive in season, but in the summer in New England you can get it in your supermarket for between 5 and 8 dollars a pound.

      Just food for thought.

    2. I assume your $5-8 price is for whole lobster so that works out to $20-45 per pound

    3. $5-$8/lb in the summer (in New England) would get you a 2-3lb lobster (whole, fresh/live) for a max of $24. during this time of year if you’re planning to use lobster for this recipe, you might want to check the frozen section near your seafood counter in the grocery store; they often have cooked flash-frozen lobster tails which alleviates the need to cook a whole lobster.

      and of course, don’t forget that this recipe yields 6-8 servings so you might be able to cut back on the amount you need to begin with if you plan to cut the servings down.

    Leave a Reply

    Fill in your details below or click an icon to log in:

    WordPress.com Logo

    You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

    Twitter picture

    You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

    Facebook photo

    You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

    Google+ photo

    You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

    Connecting to %s